8°C umiarkowane opady deszczu

Wielkie rąbanie drzew w powiecie

Interwencje, Wielkie rąbanie drzew powiecie - zdjęcie, fotografia

W całym kraju właściciele działek na których rosły niechciane przez nich drzewa korzystają z obowiązującego od 1 stycznia prawa i rąbią na potęgę. Efekty ustawy widać i w naszym powiecie

– Nigdy do tej pory nie miałem tylu zamówień na ścinkę drzew – mówi mieszkaniec gminy Bobrowo, który dorabia sobie pracując z piłą spalinową. – Mimo tego, że na tym zarabiam, to czasem jest mi żal, bo ludzie korzystając z tego, że się prawo zmieniło wycinają piękne, stare drzewa bez chwili namysłu.

Do końca ubiegłego roku warunkiem wycięcia drzewa było uzyskanie pozwolenia z urzędu gminy i w przypadku drzewa zdrowego wniesienie opłat, które były niemałe. Od 1 stycznia prywatny właściciel działki może wyciąć drzewo nie pytając nikogo o zgodę.
Tak też stało się w Szabdzie, tuż przy drodze krajowej nr 15, gdzie pod topór poszło całe skupisko drzew rosnących do tej pory tuż przy tzw. pałacu w Tiroli.

Mimo tego, że właściciel zrobił to zgodnie z prawem nie wszyscy są w stanie zaakceptować wycinkę zwłaszcza dużych drzew. Zwolennicy nowego prawa mówią o prawie własności, które do tej pory ich zdaniem było znacznie ograniczane. Przeciwnicy z kolei mówią o stratach nie do odrobienia w stanie zadrzewienia. Firmy sprzedające sprzęt do cięcia oraz te zajmujące się wycinką mają prawdziwe żniwa, tym bardziej, że rozeszła się pogłoska o ponownym wprowadzeniu ograniczeń w tym względzie.
 

(magbet)
fot. epo

Wielkie rąbanie drzew w powiecie komentarze opinie

  • ogrodnik - niezalogowany 2018-04-15 19:14:27

    Czasami taki alarm jest przedwczesny, jeśli chodzi o takie drzewa jak w Szabdzie. Widziałem to rok temu w innym mieście. Dziennikarze zrobili sensację, że tyle drzew zostało wyciętych, a później można było się dowiedzieć, że to były stare wierzby i topole (tzw. drzewa chwasty), rosnące byle jak. Wycinka była w lutym, a w kwietniu właściciel posadził w tym samym miejscu, ale rzadziej, klony, lipy i brzozy, między nimi zaplanował alejki i ławki, kwiaty. Za kilka lat tam będzie dużo ładniej niż wcześniej. Może i tu tak będzie.

Dodajesz jako: Zaloguj się