9°C bezchmurnie

Szczepić czy nie szczepić?

Jeżeli jako rodzic postanowisz nie szczepić dziecka, powinieneś wiedzieć, jakie wiąże się z tym ryzyko i odpowiedzialność

Podejmując decyzję o opóźnieniu lub rezygnacji ze szczepień, jako rodzic przyjmujesz na siebie odpowiedzialność w związku z możliwymi zagrożeniami dla zdrowia, a nawet życia dziecka.

Gdy dziecko zachoruje i w związku z tym zachodzi konieczność: wezwania pogotowia ratunkowego, transportu karetką pogotowia ratunkowego, zgłoszenia się na ostry dyżur lub oddział ratunkowy w szpitalu, zgłoszenia się do prowadzącego lekarza pediatry lub przychodni – ZAWSZE musisz poinformować personel medyczny, że dziecko nie przeszło wszystkich szczepień zalecanych w ramach kalendarza szczepień dla dzieci w tym wieku.

Kartę przebytych szczepień dziecka należy trzymać w znanym i łatwo dostępnym miejscu, aby móc szybko - nawet w sytuacji stresowej – ustalić, które szczepienie dziecko przebyło.

Poinformowanie personelu medycznego o statusie szczepień dziecka jest bardzo ważne z dwóch powodów:

- podczas badania lekarz będzie musiał wziąć pod uwagę możliwość, że dziecko zachorowało na chorobę, której można zapobiegać, stosując szczepienia, np. odrę, świnkę, krztusiec czy dyfteryt. Choroby te nadal występują i lekarz będzie musiał uwzględnić w ocenie stanu dziecka, że może zachorowało na tego typu chorobę zakaźną.

- jeżeli u dziecka zostanie zdiagnozowana choroba zakaźna, przeciwko której prowadzi się szczepienia, personel medyczny podejmie odpowiednie środki ostrożności, np. umieszczając dziecko w izolatce, by nie zarażało innych.

Grupą szczególnie narażoną na zakażenie chorobą zakaźną są niemowlęta zbyt małe, by je szczepić. Przykładowo, szczepień przeciwko odrze nie zaleca się niemowlętom poniżej 9-12 miesiąca życia. W przypadku zachorowania na odrę tak małych dzieci, przebieg choroby często jest bardzo ciężki i konieczna jest hospitalizacja.

Kolejną grupą bardziej narażoną na zachorowanie są osoby posiadające obniżoną odporność z powodu przebiegu innych chorób lub przyjmowanych leków (np. chorzy na nowotwory, choroby autoimmunologiczne lub osoby po przeszczepie organów).

Trzeba pamiętać o tym, że dzieci, które nie były szczepione, mogą zarazić się chorobą zakaźną od osób, u których nie występują widoczne objawy. Nie da się przewidzieć, kto może stanowić źródło zakażenia.

Ochronę społeczności przed szerzeniem się chorób zakaźnych, którym zapobiega się poprzez szczepienia, daje wysoka wszczepialność. Im więcej rodziców decyduje się na rezygnację ze szczepień ochronnych dzieci, tym większe jest zagrożenie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Rezygnując ze szczepienia dziecka, narażasz na ryzyko nie tylko własne dziecko, ale również całą społeczność.

Jeżeli wiesz, że dziecko było narażone na ryzyko zakażenia chorobą, której zapobiega się poprzez szczepienia, i nie było przeciwko niej szczepione, to zapoznaj się z informacjami o wczesnych oznakach i objawach choroby i natychmiast skorzystaj z pomocy lekarskiej, jeśli u dziecka lub innego członka rodziny wystąpiły oznaki lub objawy choroby.

Przed zagraniczną podróżą z dzieckiem skorzystaj z informacji dla osób podróżujących, dostępnych na stronie WHO (www.who.int/topics/travel), by sprawdzić, jakie choroby mogą stanowić zagrożenie w rejonie, do którego się udajecie i jakie szczepienia zapewnią ochronę. Choroby, którym zapobiega się poprzez szczepienia nadal powszechnie występują na świecie. Jeżeli wiesz, że chorujesz lub dziecko zachorowało na chorobę, której zapobiega się poprzez szczepienia, nie przenoś zagrożenia na inne osoby. W takim stanie nie należy podróżować.

mat. WHO

Pamiętaj, że…

  • wszystkie choroby, którym zapobiega się poprzez szczepienia mogą w każdej chwili pojawić się w regionie europejskim, ponieważ wszystkie choroby zakaźne nadal występują na świecie.
  • niekiedy pojawiają się klastry lub ogniska chorób zakaźnych, którym zapobiega się poprzez szczepienia, czyli zwiększona liczba przypadków zachorowań występujących w danym miejscu i czasie.
  • niekiedy wystarczy nawet jeden przypadek danej choroby, by wywołać zaniepokojenie w społeczności, w której wystąpił. Przykładem jest odra, jedna z najbardziej znanych chorób zakaźnych. Szybko rozprzestrzenia się wśród osób nieszczepionych.
  • w większości przypadków nie można przewidzieć, jak ciężki będzie przebieg choroby u dziecka.

Szczepić czy nie szczepić? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się