9°C słabe opady deszczu

Skąd na płyty obornikowe?

Finanse, Skąd płyty obornikowe - zdjęcie, fotografia

Miliard złotych - na tyle szacuje się koszty, jakie przez najbliższych kilka lat będą się wiązać z budową płyt obornikowych oraz zbiorników na obornik i pasze soczyste.

Większość polskich gospodarstw będzie musiała dostosować się do nowych wymagań, które narzuci na nas Unia Europejska w związku z obszarami OSN (narażonymi na działanie azotu z rolnictwa). Pierwszą okazją do zdobycia pieniędzy na modernizację gospodarstw będzie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przewiduje się, że nabór wniosków ruszy pod koniec roku. Niestety, do wykorzystania pozostało niewiele, bo 36 mln euro. Poziom dofinansowania w PROW 2014-2020 wynosi do 60 proc. dla młodych rolników oraz do 50 proc. dla pozostałych beneficjentów.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przymierza się także do udzielania pomocy za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Pożyczki mają być nisko oprocentowane (2 proc.), a spłata rozłożona na 10 lat. Dodatkowo po pewnym czasie można by umorzyć połowę długu. Niestety, pożyczka pokryje tylko 80 proc. kosztów inwestycji.

(pw)

Skąd na płyty obornikowe? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się