19°C umiarkowane opady deszczu

Sezon na kleszcza

Porady, Sezon kleszcza - zdjęcie, fotografia

Za oknem długo wyczekiwana wiosna, więc chętnie spędzamy czas na łonie natury. Pamiętajmy, by zachować czujność, bo to okres szczególnej aktywności kleszczy, które przenoszą groźne choroby

Kleszcz pospolity jest pajęczakiem, który przechodzi trzy fazy cyklu rozwojowego: od larwy, przez nimfę, aż do postaci dorosłej. Trwa to 2-3 lata. Dorosły kleszcz jest wielkości główki od szpilki, ale po nassaniu zwiększa swój rozmiar kilkakrotnie. Kleszcz, by mógł się przekształcić w kolejną postać, musi napić się krwi zwierzęcia lub człowieka.

Główne zagrożenie, jakie stanowią dla ludzi kleszcze to przenoszone przez nie choroby. Drobnoustroje chorobotwórcze przedostają się do pajęczaków wraz z krwią zakażonych żywicieli. Do zakażenia dochodzi w czasie ukłucia, gdy następuje bezpośrednie wprowadzenie zarazków do krwi. W Polsce najczęściej przenoszone są: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

Większość przypadków zachorowań zdarza się późną wiosną oraz w okresie letnim, ponieważ w tym okresie kleszcze są aktywne. Od połowy kwietnia do połowy lipca trwa tzw. sezon jagodowy, a od połowy sierpnia zaczyna się tzw. sezon grzybowy. Najłatwiej zostać zaatakowanym przez kleszcze w godz. 8.00-12.00 lub 16.00-20.00.

Borelioza

W miejscu ukłucia przez kleszcza pojawia się tzw. rumień wędrujący. To zmiana o owalnym kształcie, która w miarę upływu czasu powiększa się. W typowych przypadkach przybiera kształt obrączkowaty, jednak czasami może mieć inną postać lub w ogóle nie występuje. Rumieniowi towarzyszyć mogą objawy grypopodobne: gorączka, zmęczenie, bóle głowy, uczucie rozbicia.

Jeżeli nie podejmie się skutecznego leczenia rumienia wędrującego, mogą rozwinąć się obja­wy późne. Dochodzi wtedy do zajęcia różnych narządów wewnętrznych: stawów, ośrodkowego układu nerwowego, serca.

Jak usunąć intruza?

Najlepszą metodą prewencji przed chorobami odkleszczowymi jest unikanie kontaktu z kleszczami, a w przypadku ukąszenia szybkie i prawidłowe usuwanie ich ze skóry.

Przy usuwaniu pasożyta najlepiej używać pęsety, którą należy uchwycić kleszcza jak naj­bliżej skóry i zdecydowanym ruchem pociągnąć w górę. Miejsce po ukąszeniu należy zdezynfekować np. za pomocą spirytusu. Jeśli resztki pasożyta pozostały w skórze, należy zgłosić się do lekarza w celu ich usunięcia.

Smarowanie kleszcza olejem, kremem lub innym tłuszczem może spowodować wstrzyknięcie do ciała człowieka większej ilości materiału zapalnego. Nie należy też przypalać go zapałką bądź papierosem ani używać do usuwania intruza ostrych narzędzi.

Jak się chronić?

Na spacer zakładajmy jasne ubranie, na którym łatwiej będzie zauważyć kleszcza. Wybieramy koszulę z długim rękawem, długie spodnie i zakryte obuwie. Głowę chronimy czapką. Warto też spryskać się repelentem, który dodatkowo odstraszy pajęczaka (do kupienia w drogerii lub aptece).

Po powrocie z pobytu na łonie przyrody dokładnie sprawdzamy ciało, czy nie widać na nim kleszczy. Zwracamy szczególną uwagę na miejsca na głowie (u dzieci), za uszami, w zgięciach pach i łokci, oglądamy brzuch, pępek, pachwiny. Dobrze jest wziąć prysznic.

 

Sezon na kleszcza komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się