4°C rozproszone chmury

Pasa dla rowerów nie będzie

Interwencje, rowerów będzie - zdjęcie, fotografia

Stowarzyszenie Jaśkowa Droga przy każdej inwestycji drogowej w naszym mieście przypomina zarządcom dróg, aby pamiętali o rowerzystach. Wygląda na to, że władze Brodnicy uparły się żeby na remontowanej od zeszłego roku ul. Przykop pasa dla rowerów nie zrobić

Popierając starania rowerowej społeczności radny Roman Unrau, na listopadowej sesji skierował do burmistrza interpelację w sprawie wydzielenia pasa dla rowerów na ul. Przykop. Odpowiedź nadeszła po przeszło 3 miesiącach. Jak poinformował burmistrz, wniosek o wydzielenie takiego pasa został zaopiniowany negatywnie przez Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ta miała opierać się przy wydawaniu opinii m.in. na wnioskach ze spotkania pomiędzy przedstawicielami policji, starostwa i magistratu. Jak wynika z statystyk policyjnych na tej ulicy nie dochodzi do kolizji z rowerzystami. Według rady nie ma zasadności wydzielania na Przykopie pasa dla rowerów z kilku względów. Wymagało by to przebudowy skrzyżowań z ul. Grunwaldzką, Ogrodową oraz wjazdu do Brodnickiego Domu Kultury. Według rady konieczne było by wyznaczenie peronów przystankowych dla pasażerów komunikacji miejskiej. Jak argumentuje rada, pas dla rowerów powinien łączyć się z innymi ciągami dla rowerzystów, ponadto jego powstanie wiązałoby się z koniecznością przebudowy drogi i zmiana organizacji ruchu. Zdaniem  rady pas dla rowerów w tym miejscu nie poprawi bezpieczeństwa, a tylko skomplikuje ruch na tej ulicy. 

Internauci komentujący tą odpowiedź na portalu społecznościowym, nie zosatwili na tych argumentach suchej nitki. 

– Jechałam dzisiaj ul. Podgórną i zwróciłam uwagę na przystanek autobusowy – komentuje Mirosława Karpowicz, prezes Jaśkowej Drogi. – Okazuje się, że z autobusu można wychodzić bezpośrednio na pas ruchu dla rowerów. Na ul. Przykop wszystko jest niedozwolone. 

– Pas dla rowerzystów na ul.Przykop winien łączyć się z innymi ciągami dla rowerzystów. No to chyba władza naszego miasta zapomniała że na ulicy Aleja Leśna jest wyznaczona ścieżka dla rowerów – argumentuje Monika Ostrowska. – Proponuje aby urzędnicy i radni wsiedli na rowery i pojeździli trochę po naszym mieście. Zaoszczędziliby na paliwie trochę i mieliby trochę lepszą kondycję. 

Zdaniem urzędników na wydzielenie pasa dla rowerów nie ma miejsca, ale jak dowodzą mieszkańcy miejsce by się znalazło, a władze miejskie wyszukują argumenty przeciwko temu rozwiązaniu zamiast wziąć pod uwagę również te przemawiające za nim. Jak dowodzą sympatycy Jaśkowej Drogi: ul. Przykop była niekiedy drogą jedno jezdniową z dwoma, kontra pasami przeznaczonymi dla ruchu. Samochody osobowe mają średnią szerokość 150 cm, licząc dwa wymijające się pojazdy mamy już 300 cm. Pomiędzy nimi mogła być przerwa 40 cm licząc od wierzchołków lusterek. Od krawędzi jezdni do najbliższego boku pojazdu odległość również mogła wynosić 40 cm. Łącznie mamy 420 cm szerokości w możliwie najwęższym miejscu ulicy. Czy wydzielenie 150 centymetrowego pasa dla rowerów stworzyłoby zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców? Nie da się?
 

Tekst i fot. (magbet)

Pasa dla rowerów nie będzie komentarze opinie

  • gość 2018-04-15 19:26:22

    Proponuję przy ul. Aleja Leśna na terenach podmokłych (bagnach), gdzie rosną trzciny, pozwolić firmom budowlanym przywozić ziemię z wykopów bod budynki, aby ta ziemia zasypała (choćby częściowo) te bagna. Na nich można by za kilka lat utworzyć duży parking dla różnorakich pojazdów, w tym dla autobusów turystycznych, które latem nie mają gdzie się zatrzymać, gdy parking przy BDK jest już pełny. Na tym parkingu mogliby parkować wszyscy ci, co obecnie parkują po lewej stronie tej ulicy. Na miejscu obecnych miejsc parkingowych po lewej stronie ul. Przykop można by utworzyć 2 pasy (w przeciwnym kierunku) dla rowerów.

Dodajesz jako: Zaloguj się