9°C bezchmurnie

Kwitnienie z wrogami

Uprawa, Kwitnienie wrogami - zdjęcie, fotografia

Rozpoczął się etap kwitnienia rzepaków. Najbardziej zaawansowane są uprawy na południu Polski. Tam też pojawił się słodyszek rzepakowy, który powoduje znaczące straty.

W naszym województwie straty spowodowane przez mokrą jesień i dość ostrą zimę ocenia się na 30 proc. Wszystkiemu winien był brak pokrywy śnieżnej, połączony z silnymi mrozami oraz lodowatym wiatrem. Wczesną wiosną na polach pozostawały zastoiska wodne. Późniejsze tygodnie zdołały nadrobić część strat i rzepak rozpoczyna kwitnienie. Teraz należy zatroszczyć się o jego zdrowie.

Wśród największych zagrożeń na tym etapie rozwoju są: zgnilizna twardzikowa, szara pleśń oraz słodyszek rzepakowy. Ten ostatni to najgroźniejszy szkodnik rzepaku - chrząszcz, który żeruje na pąkach kwiatowych. Jego celem jest nektar, ale aby się do niego dostać przegryza pąk. Kiedy rzepak już kwitnie, wówczas słodyszek jest mniej groźny. Stosując insektycydy uważajmy, by zabiegi wykonywać o odpowiedniej porze, by nie szkodzić pszczołom.

Zgnilizna twardzikowa to choroba wywoływana przez gatunek grzyba. Jego zarodniki rozwijają się właśnie na płatkach kwiatów rzepaku. Dotknięta chorobą roślina żółknie i zamiera.

(pw)

 

Kwitnienie z wrogami komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się