4°C rozproszone chmury

Kiedy nowy plac zabaw?

Plac zabaw w parku Jana Pawła II jest jedynym w centrum naszego miasta. Jak zauważają nasi czytelnicy, od lat prezentuje się skromnie, żeby nie powiedzieć, że ubogo. – Na wsiach teraz są lepsze i ładniejsze – twierdzi Monika Jarzembowska z Brodnicy

Nadchodząca wiosna i coraz lepsza pogoda skłaniają do spacerów. Już wkrótce place zabaw zapełnia się młodymi rodzicami z ich pociechami. Jedynym placem zabaw w ścisłym centrum miasta jest ten w parku.

– Przyglądam się temu placowi zabaw od lat, a od 2 chodzę tam z własnym dzieckiem – opowiada Monika Jarzembowska. – Demontowane są te sprzęty, które się psują, a niewiele nowych się pojawia. Te które dostawiają są bardzo proste i są to dosłownie drobiazgi. Wiem, że place zabaw ze wszystkimi koniecznymi atestami nie są tanie, ale nie mogę zrozumieć dlaczego miasto z budżetem 100 mln zł nie może wyłożyć nawet niechby 200 tys. na plac zabaw z prawdziwego zdarzenia. Taki z nowoczesnymi, kolorowymi sprzętami. Przydałoby się też może jakieś ładniejsze ogrodzenie, bo to jest obskurne. Myślę, że młode mamy ucieszyłyby się też z siłowni zewnętrznej.

Kilka lat temu plac zabaw ogrodzono, po to by psy, z którymi po parku spacerują brodniczanie nie załatwiały swoich potrzeb fizjologicznych tam gdzie bawią się dzieci. Ogrodzenie zrobiono ze zwykłej siatki ogrodzeniowej i betonowych słupków. W płocie są trzy wejścia. Dwie bramki dla ludzi i jeden większy wjazd dla pojazdów PGK (zamknięty na kłódkę). Niestety od dłuższego czasu ogrodzenie nie spełnia swojej funkcji ochronnej przed czworonogami, bo jednej z bramek po prostu nie ma.

– Mam nadzieję, że miasto postanowi jednak wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców z małymi dziećmi i zainwestuje w ten plac zabaw – mówi Monika Jarzembowska. – Jeżeli nie, to być może szansą jest budżet obywatelski. Nie czuję się na siłach żeby przygotować taki projekt, ale jeżeli ktoś to opracuje i zgłosi, to mogę się zobowiązać do zebrania grupy rodziców zainteresowanych powstaniem porządnego placu zabaw i promocji tego projektu.

Do Urzędu Miasta w Brodnicy wysłaliśmy pytanie czy i kiedy planowane są inwestycje związane z tym miejscem.

Tekst i fot. (magbet)

Kiedy nowy plac zabaw? komentarze opinie

  • ogrodnik - niezalogowany 2018-04-17 15:51:34

    Można odnieść wrażenie że władze miasta wolą tworzyć bardzo drogie projekty rewitalizacji, na które nie uda się nigdy zdobyć finansowania, niż własnymi środkami - poprzez PGK wykonywać co miesiąc zwykłych poprawek, co by nie kosztowało prawie nic. Można by jednego miesiąca tą alejkę poprawić wyrównać krawężniki (może poszerzyć aby traktor z przyczepą się zmieścił i nie wykrzywiał znowu krawężników), dosypać żwiru o 30 cm, aby za rok woda z rzeki znów nie zatopiła, przyciąć krzewy, drzewka i koniec. W następnym miesiącu inną alejkę. Systematycznie po kawałku. Tak by było dużo taniej. Ale skoro miasto zawnioskowało o dofinansowanie na duży projekt, to teraz się wstrzymuje z wszelkimi pracami, aby nie podwajać kosztów. Ale procedury trwają wiele miesięcy lub lat, a w końcu może być porażka. Więc nie tędy droga.

Dodajesz jako: Zaloguj się