4°C rozproszone chmury

Ciepło coraz bardziej ekologiczne

Inwestycje, Ciepło coraz bardziej ekologiczne - zdjęcie, fotografia

Instalacje do odpylania, nowe kotłownie lokalne, podłączenie do gazu ziemnego, to niektóre inwestycje realizowane w brodnickim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, które zmierzają do jego unowocześnienia

Wiele miejsca w mediach poświęcono w ostatnim czasie tematowi smogu. Brodnicki PEC w 2015 r. dostosowując się do norm ochrony środowiska, które weszły w życie od 1 stycznia 2016 r. zainwestował w instalacje odpylające. Wiązało się to też z z modernizacją kotłów. 
Przedsiębiorstwo modernizuje i rozbudowuje sieć w mieście. W 2014 r. przeprowadzono inwestycje na starym mieście. 

– To była dość trudna inwestycja, było mało czasu, bo zaraz po nas wchodziła firma, która przeprowadzała rewiatalizację rynku – mówi prezes PEC Grzegorz Malinowski-Pesta. – Prace przeprowadziliśmy, że tak powiem własnymi zasobami ludzkimi.

Ze względu na niespodzianki, które na starym mieście czekały na ekipę, prace prowadzono nowa metoda rur giętkich. Dzięki tej inwestycji udało się też zwiększyć ilość odbiorców w centrum Brodnicy. Nowi użytkownicy jeszcze cały czas się podłączają. W trakcie trwania remontu sieci zbierano deklaracje nie tylko od tych którzy chcieli przyłączyć się od razu, ale też od tych, którzy mieli takie plany w perspektywie kilku najbliższych lat. Zrobiono tak z tego względu, że po rewitalizacji rynku, przez kilka lat nie będą możliwe „wykopki” w tym rejonie. 
Przez ostatnich kilka lat przedsiębiorstwo wykonało około 5 km nowego ciepłociągu. 

– Mimo tego, że pogoda w zimę nie jest ostatnimi laty dla rynku sprzedaży ciepła korzystna, to przychody są stabilne i wystarczające do tego, żeby firma nie miała kłopotów finansowych – podkreśla prezes PEC.

Tegoroczna inwestycja, to modernizacja kotłowni przy ul. Malickiego, gdzie jest kotłownia węglowa. Modernizacja będzie polegała m.in. na zainstalowaniu kotłów na biomasę, a konkretnie na zrębki drzewne. Po remoncie kotłownia ta będzie też obsługiwała też teren do tej pory obsługiwany przez kotłownię przy ul. Cichej. Kotłownia ta jest usytuowana pod blokiem jest tez kotłownia węglową, co stanowi spora uciążliwość dla okolicznych mieszkańców. Zostanie ona wyłączona z eksploatacji, ale nie zlikwidowana. Urządzenia znajdujące się w niej mają zostać zakonserwowane, a kotłownia ma czekać w rezerwie, na wypadek awarii innych źródeł.

Inwestycja ta jest częścią dostosowania firmy do tzw. białych certyfikatów. Mówiąc najprościej są to opłaty, które firmy ciepłownicze uiszczają za stosowanie nieekologicznych źródeł energii, jak np. węgiel. W ramach dostosowywania firmy do tych wymogów planowane jest też podłączenie jednego z kotłów PEC do gazu ziemnego. Pozwoli to firmie spełnić normy, nie wydawać pieniędzy na białe certyfikaty, a co za tym idzie uniknąć podwyższania opłat dla mieszkańców. Prezes PEC zapewnił, że firma robi wszystko, aby podwyżek uniknąć, ale w ostatecznym rozrachunku wszystko uzależnione jest od cen węgla, które zmieniają się dynamicznie.
 

(magbet)
fot. UM Brodnica

Ciepło coraz bardziej ekologiczne komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się