19°C umiarkowane opady deszczu

Bioasekuracja udokumentowana

Hodowla, Bioasekuracja udokumentowana - zdjęcie, fotografia

ASF Od 28 lutego br. hodowcy świń muszą stosować przepisy wynikające z zasad bioasekuracji. To sposób na zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF. W związku z tym, należy wypełnić dokumenty, które są dostępne na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii

Wzory dokumentów znajdziemy w zakładce „Dla hodowców i przedsiębiorców”. Jest to m.in. wzór dokumentacji budynków. Zgodnie z zasadami bioasekuracji, należy zabezpieczyć budynek przed dostępem zwierząt dziko żyjących i domowych. Aby móc wykazać się przez kontrolerami, trzeba wypełnić wspomniany wcześniej formularz, potwierdzający przegląd budynków. Dokument umożliwia także stałą kontrolę szczelności budynku. Powinna być ona dokonywana nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.

Druga sprawa to rejestr wejść do budynków inwentarskich. Trzeci formularz dotyczy środków transportu. Np. ciężarówki potrafią zawlec wirusa z gospodarstwa do gospodarstwa, stąd obowiązek rejestracji pojazdów transportujących świnie. Warto też, by rolnik prowadził rejestr innych pojazdów, np. paszowozów lub aut, których zadaniem jest odbiór padłych zwierząt.

(pw)

fot. pixabay/ilustracyjne

Bioasekuracja udokumentowana komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się