19°C umiarkowane opady deszczu

Aromatyczne zioła w domu!

Ciekawostki, Aromatyczne zioła domu! - zdjęcie, fotografia

Zioła używane do gotowania to przede wszystkim tymianek, majeranek, kolendra, bazylia, mięta, rozmaryn, oregano i szałwia. Możemy uprawiać je w ogrodzie, na balkonie lub nawet na parapecie, jeśli co najmniej 5 godzin dziennie padają na niego promienie słoneczne.

Doniczka to podstawa

Zioła wymagają minimalnej pielęgnacji. Zazwyczaj nie atakują ich choroby i szkodniki, a plon można zbierać przez całe lato. Rośliny te nie potrzebują dużych pojemników. Większość z nich - na przykład bazylia, koper, tymianek, szałwia, mięta czy rozmaryn - rośnie dobrze w doniczkach o średnicy 20 cm i głębokości 15-20 cm lub w standardowych skrzynkach balkonowych. Do uprawy ziół możemy używać doniczek ceramicznych, z tworzyw sztucznych, z drewna wyłożonych folią. Interesująco wyglądają zioła posadzone w starych dzbankach, kubkach i ustawione na parapecie. Na tarasie sprawdzą się skrzynki, małe beczułki, stara paleta. Ważne, by pojemniki miały otwór na odpływ nadmiaru wody. Na spodzie pojemnika warto ułożyć drenaż ze żwiru lub drobnych kamyczków. Ziemia powinna być żyzna, w sklepach ogrodniczych kupimy specjalną do ziół. Doniczkę lub pojemnik wykładamy ziemią trochę poniżej brzegów, by podczas podlewania woda nie przelewała się. Przyda się też kora, ułożona jako wierzchnia warstwa w doniczce, bo ograniczy odparowywanie wody.

Podlewanie i nawożenie

Zioła już posadzone, teraz czas na ich podlewanie i nawożenie. Podlewanie jest szczególnie ważne w początkowej fazie wzrostu. Strumień wody powinien być niewielki, żeby nie uszkodzić delikatnych pędów i liści. Rośliny się nawadnia, gdy ziemia lekko przeschnie, nie można jednak dopuścić do jej całkowitego wysuszenia. Brak wody osłabia rośliny. Zioła w pojemnikach na parapecie należy podlewać raz na dzień, te na balkonach czy tarasach w upalne i słoneczne dni nawadniamy dwa razy na dobę. Trzeba zachować umiar, bo nadmiar wilgoci w glebie jest szkodliwy - korzenie gniją i rośliny zamierają.

Szczegółowe zasady uprawy poszczególnych ziół przedstawiamy w ramce.

RAMKA 1
 

Bazylia w doniczce nie jest szczególnie wymagająca. Jest jednak kilka zasad mówiących o tym, jak o nią dbać. Przede wszystkim kupując zioło powinniśmy zwrócić uwagę, by jego liście nie były czarne i zwiędłe. Jeśli kupimy świeżą bazylię, uda nam się ją przechowywać w domu nawet kilka tygodni. Pamiętajmy, że roślina ta nie lubi być mocno podlewana, lubi za to światło. Warto też zadbać o dobrą ziemię dla bazylii, pozbawioną pasożytów.

Miętę możemy wyhodować z sadzonek sezonowych, a także z nasion wysiewanych na początku wiosny. Możemy też kupić wyrośniętą miętę w doniczce i dbać, aby rosła w naszej kuchni do kilku tygodni. Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzemy pamiętajmy, że mięta to roślina, która lubi zacienione miejsca. Jeśli wystawimy ją na mocno nasłoneczniony parapet, może ulec poparzeniu i powoli zamierać. Dodatkowo roślina wymaga regularnego podlewania, by podłoże było delikatnie wilgotne przez cały czas.

Rozmaryn potrzebuje odpowiedniego nasłonecznienia, dobrego drenażu oraz cyrkulacji powietrza. Co to oznacza? Trzymamy go w miejscu ciepłym. Roślina potrzebuje piaszczystej, przepuszczającej gleby i ok. 7 godzin nasłonecznienia dziennie. W takich warunkach rozmaryn można hodować przez cały rok.

Oregano lubi suche, nasłonecznione warunki, bez wiatru i ścisku. Dlatego starajmy się szadzić je w odstępach ok. 10 cm od siebie lub innych roślin. Oregano powinniśmy podlewać regularnie, by ziemia była cały czas wilgotna. Jeśli hodujemy oregano w doniczce, ważne jest jego podcinanie co jakiś czas.

Tymianek sadzimy od kwietnia do maja. Preferuje ciepłe i słoneczne stanowisko. Pięknie rośnie w doniczce na parapecie. Nie lubi wilgoci, dlatego podlewamy go rzadziej niż inne zioła. Jeśli chcemy długo cieszyć się jego świeżością, warto nawozić glebę.

Kolendra ma kilka wymagań, które warto spełnić, aby rosła w doniczce przez cały rok. Należy zapewnić jej dobrze nasłonecznione miejsce oraz żyzną glebę. Sprzyja jej słońce i ciepło, dlatego warto trzymać ją na parapecie. Lubi też częste podlewanie. Liście zrywamy dopiero, kiedy roślina osiągnie wysokość 15 cm.

Szałwia to roślina światłolubna. Świetnie rośnie na parapecie czy balkonie. Lubi suchą glebę, więc nie wymaga częstego podlewania. Dobrze rozwija się w żyznej glebie z domieszką piasku. W chłodniejszych miesiącach należy zabrać ją z balkonu i kontynuować uprawę w domu, ponieważ nie jest mrozoodporna.

(pw)

Aromatyczne zioła w domu! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się